KUYUMCULUK VE TAKI TASARIMI PROGRAMI
Vizyonumuz
Programın vizyonu, Türkiye’de kamu ve vakıf üniversitelerinin ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren yüksekokulları arasında sürekli olarak ön sıralarda yer alarak alanında belli bir tanınmışlık düzeyini yakalamaktır. Bölüm mezunlarının Türkiye’de her an aranan eleman olmalarını sağlamak programımızın vizyonudur. Ayrıca öğrencilerimizin dikey geçiş yapmalarını ve 4 yıllık yüksekokul okumaları için teşviklerde bulunarak, aldıkları eğitimi 4 yıllık yüksekokullarda da gösterip kendimizi kanıtlamak hedeflerimiz arasındadır.
Misyonumuz
Programın misyonu,öğrencilerin el aletleri, kaynak, eritme, santrifüj döküm, model hazırlama, şekillendirme, birleştirme, haddeleme, polisaj, asitle motif hazırlama, yüzey işlemleri, takı tasarımı, teknik çizim, artistik çizim, üç boyutlu bilgisayarda takı çizimi, taş inceleme ve işleme ayrıca üretimle ilgili yeterli bilgi ve beceri kazandırmaktadır. Bu bağlamda öğrencilere kuyumculuk, takı tasarımı, gemoloji konusunda teorik ve uygulamalı eğitim öğretim vermektir.
 

Program 1996-1997 güz yarıyılında öğretim faaliyetine geçmiştir. Tasarım, taş ve metal olmak üzere üç temel branşta teorik ve uygulamalı olarak eğitim verilmektedir.

Tasarımla ilgili temel takı tasarımı ilkeleri doğrultusunda geçmişten günümüze kadar her türden form ve figürlerden yararlanarak yeni ürünlerin tasarlanması, süs taşı kıymetli ve yarı kıymetli süs taşlarının ham ya da işlenmiş halde tanınması ve isimlendirilmesi, arazide ham olarak tespit edilmesi ve çıkartılması, bunların muhtelif yöntemlerle işlenerek mamul hale getirilmesi, metalle ilgili el işlemeciliğine yönelik malzemelerin tanıtımı ve kullanım teknikleri kuyumculuk meslek bilgisi ve değerli metallerle takı üretimi konularını içerir.

Programa ait üç atölye bulunmaktadır:

- Uygulamalı Takı Üretim Atölyesi  

-Seri İmalat Takı Atölyesi  

- Süstaşı Atölyesi  

- Takı Tasarım Stüdyosu  

2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ORYANTASYON (UYUM) SUNUMU

PROGRAM ÖĞRETİM ELEMANLARI 

DERS İÇERİKLERİ

DERS MÜFREDATI I

DERS MÜFREDATI II


ATÖLYELERİMİZ

DEVAM ŞARTI VE KATKI ORANLARI  

 

 

 

       

2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ORYANTASYON (UYUM) SUNUMU2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ORYANTASYON (UYUM) SUNUMU

Yukarı Çık